Од УХМР известуваат дека времето денес ќе биде претежно сончево, наутро студено, а преку денот со слаб јужен ветер. За време на викендот ќе биде променливо облачно. Во недела од средината на денот, преку ноќта и во понеделник ќе има повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини повремен снег. Од недела утринските температури ќе се покачат