Од УХМР известуваат дека во следните денови ќе биде суво со мала до умерена облачност. Денес наутро ќе биде доста студено, а потоа утринските малку ќе се покачат. Ќе дува и повремено силен ветер најизразен во понеделник и среда. Од вечерта кон четврток од запад ќе започнат врнежи кои ќе се претежно од дожд, а на планините од снег. Во четврток од изутрина особено во западните делови и на север врнежите од дожд понекаде ќе преминуваат во врнежи од снег.