Од УХМР известуваат дека времето денес ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Пообилни врнежи ќе има во јужните делови. Ќе дува умерен, а во западните и крајните источни делови повремено засилен ветер од североисточен правец.Т-мин. од 2 до 6, а т-макс. од 7 до 12 степени.

Во Скопје, облачно со повремен дожд со послаб интензитет. Ќе дува умерен ветер од североисточен правец. Т-ра 3/10 степени.