Од УХМР известуваат дека следува период на стабилно, претежно сончево и потопло време со пораст на дневните температури. До четврток  утринските температури на места ќе бидат под нулата. Од сабота ќе има извесно зголемување на облачноста.

Во Скопје сончево со слаб североисточен ветер. Т-ра 0/19 степени.